تالاب شادگان (Shadegan) در استان خوزستان و شهرستان شادگان قرار گرفته است و جریانی از آب شیرین و آب شور در آن برقرار می باشد که باعث رشد انواع مختلفی از ماهی ,پرنده , پستاندار در آنجا شده است و شادگان با آلودگی نیز دسته و پنجه نرم می کند و سلامت تالاب بشدت در خطر است .

موقعیت جغرافیایی

این دریاچه در استان خوزستان و در 50 کیلومتری شمال شرقی خرمشهر و شهر وفا ,آبادان  و80 کیلومتری جنوب اهواز و 10 کیلومتری غرب شادگان واقع شده است .

مسیرهای دسترسی

برای رفتن به تالاب شادگان از آبادان باید مسیر زیر را بپیماییم :

از شهر آبادان به سمت شمال رفته و خود را به آزادراه آبادان-اهواز میرسانیم و بعد از طی کردن حدود 45 کیلومتر از خروجب به سمت تالاب خارج شده و در انتهای مسیر به تالاب شادگان می رسیم . کوکا, خوشت باشه.

ابعاد و عمق

مساحت تالاب حدود73/3 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد حدود4 متر می باشد .

منابع تامین آب

آب رودخانه جراحی و کارون و جزر و مد خلیج فارس منابع آبی این تالاب را تامین می کنند.

پوشش گیاهی و جانوری

152 گونه پرنده و 40پستاندار ,  36 ماهی تالابی ,  45 ماهی دریایی و 110 گونه گیاهی در این تالاب مشاهده شده است و از مهمترین پستانداران می توان: دلفین بینی بطری ,گراز , گربه جنگلی شنگ و گرگ را نام برد .

این تالاب دارای آب شیرین فصلی و آب شور دایمی حاصل از خلیج فارس می باشد, از این رو درقسمت جنوبی تالاب بدلیل شور بودن تنوع گیاهی زیادی ندارد و به علف شور و گرامینه محدود می شود و اما در قسمت شمالی تالاب بدلیل آب شیرین تنوع و پوشش بیشتری از گیاهان نظیر : گرامینه ,جگن , لوئی به چشم می خورد و به طور کلی گیاهان درون تالاب به دونوع هیگروفیت و مزوفیت تقسیم میشود وحواشی تالاب را نخلستان ها در بر گرفته اند.

 

توضیحات بیشتر

در همایش تالاب های جهان که در رامسر برگزار شد سه تالاب شادگان و خورالامیه بعنوان تالاب شادگان شناخته شد . مردمان اطراف تالاب از طریق این تالاب امرار معاش می کنند بطوری که به مشاغلی مانند : نی زنی, پرورش دام نظیر گاومیش , کشاورزی , ماهیگیری , قایق سواری گردشگران و فروش صنایع دستی شان در تالاب می پردازند. شادگان نیز از تهدید بی نصیب نمانده و گرفتار : پسمانهای نفتی ,خشکسالی,ریختن زباله و کاهش جریان های ورودی سیلاب ها شده است .

منابع

بهروز بهروزی فر. تالابهای ایران. تهران: سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، 1387.

حسن زنده دل و دستیاران. راهنمای دریاچه های ایران. نشر ایرانگردان، بلا تاريخ.


شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شادگان

شما