آبشار آب ملخ (Ab malakh) در دامنه‌های کوهستان دنا در استان اصفهان و در نزدیکی شهر سمیرم قرار گرفته‌است.

موقعیت جغرافیایی

آبشار آب ملخ در 60 کیلومتری شهر سمیرم و در مجاورت روستای آب ملخ در دامنه‌های کوهستان دنا قرار دارد.

مسیرهای دسترسی

اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سمت یاسوج  ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله بعد از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود 7 کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الراس دنا و مردمی که اصالتشان بختیاری است.

طول و ابعاد آبشار

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است. این آبشار در ارتفاع 2210 متری از سطح دریا قرار گرفته است و حدود 15 متر ارتفاع دارد.

ویژگی­های خاص

آبشار آب ملخ به آبشار تخت سلیمان نیز مشهور می‌باشد به این دلیل که در این منطقه یک قطعه سنگ بزرگ وجود دارد که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته و دو دره را به یکدیگر متصل می‌سازد. برخی از اهالی منطقه نیز اعتقاد دارد که این پل مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است.

توضیحات بیشتر

وجه تسمیه آبشار آب ملخ این است که در آب این آبشار ترکیبات خاصی وجود دارد که موجب از بین رفتن ملخ‌ها شده و همچون یک آفت‌کش طبیعی برای آبیاری مزارع استفاده می‌شود.


آب ملخ

آب ملخ

آب ملخ

آب ملخ

آب ملخ

آب ملخ

آب ملخ

آب ملخ

شما