دریاچه گهر(Gahar)در استان لرستان و در شهرستان دورود واقع شده است و به نگین اشترانکوه معروف است و گونه جانوری و گیاهی زیادی را در خود جای داده است و ماه های تیر و مرداد بهترین زمان برای دیدن این نگین می باشد.

موقعیت جغرافیایی

دریاچه گهر در دامنه غربی اشترانکوه در استان لرستان و جنوب شرقی بروجرد,خرم آباد,دورود,جنوب روستای قلعه رستم و بیدستانه جنوب غربی الیگودرز,ازنا,حجوید و غرب ززم,کمندان,حاجی آباد شمال غربی چشمه پر شمال دهقانی,فیروز آباد شمال شرقی پیر امام و شرق تپه تی واقع شده است.

مسیرهای دسترسی

برای دسترسی از به گهر بروجرد به سمت جنوب شرقی می رویم و در جاده اراک-خرم آباد-بروجرد قرار می گیریم بهد از طی کردن حدود 33 کیلومتر از خروجی جاده به سمت دورود-چالاچولان خارج می شویم سپس این مسیر را برای 13 کیلومتر ادامه داده و از خروجی دورود-خرم آباد خارج می شویم و بعد از 1 کیلومتر به راست می پیچیم اکنون ما در شهرستان دورود هستیم و آن را به سمت جنوب شرقی می پیماییم و به جاده گهر می رسیم و مسیر را مستقیم ادامه داده و بعد از طی کردن حدود 10 کیلومتر به انتهای مسیر رسیده در اینجا کوله ؟خود را برداشته و در مسیری مستقیم به سمت دریاچه زیبای گهر حرکت میکنیم .

ابعاد و عمق

مساحت این دریاچه 81/0 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد 2338  متر می باشد طول این دریاچه1700 مترو عرض آن به800 متر می رسد و عمق آن از4 تا 28 متر متغیر می باشد .

منابع تامین آب 

منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه جاری شدن رود تاپله به آن است سپساین جریان آبی از گهرر بزرگ خارج شدهو به سمت گهر کوچک می رود و حجم آب در ناحیه خروجی گهر کوچک بدلیل وجود چشمه ها افزایش می یابد . این دریاچه در واقع شامل دو دریاچه به نام های گهر بزرگ و گهر کوچک می باشد

پوشش گیاهی و جانوری

 منطقه اشترانکوه ,منطقه ای حفاظت شده می باشد و گونه های مختلفی از پستانداران , پرندگان ,آبزیان در آنجا زیست می کنند که از حیوانات می توان : بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ،گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و از پرندگان :عقاب، کبک، شاهین، تیهو و آبزیان: مارماهی، لاک پشت، قورباغه و از ماهیها: قزل آلای رنگین کمان وخال قرمز را می توان نام برد .

از پوشش گیاهی دریاچه می توان : درختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موی وحشی و از گل‌ها می توان : لاله واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر را نام برد .

ویژگی­های خاص

این دریاچه به نگین اشترانکوه معروف است و از آنجایی که مسیر ماشین رو ندارد از آسیب های انسانی به دور ماده است و همین باعث جذب گردشگران زیادی شده است . 

توضیحات بیشتر

تنها ضلع غربی و شرقی دریاچه بدلیل داشتن ساحلی ماسه ای قابلیت شنا کردن دارند و باقی سواحل آن بدلیل صخره ای بودن برای شنا مناسب نیستند و ضلع شمالی و جنوبی دریاچه را جنگل ها پوشانده اند که در شرف نابودی هستند .

جالب توجه است که برای اولین بار شخصی اتریشی بنام آ-رودلر در سال 1888 میلادی که سفر خود را از دورود آغاز کرده بود گهر را کشف کرد .

از آنجایی که این دریاچه بروی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار گرفته است ,تصور می شود که عامل پیدایش آن لغزش گسل بوده است .

منابع

بهروز بهروزی فر. تالابهای ایران. تهران: سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، 1387.

حسن زنده دل و دستیاران. راهنمای دریاچه های ایران. نشر ایرانگردان، بلا تاريخ.


گهر

گهر

گهر

گهر

گهر

گهر

شما