تالاب چغاخور( Choghakhur ) از جمله تالاب های زیبای استان چهارمحال بختیاری می باشد که مامن بسیاری از پرندگان و خزندگان و آبزیان است و آب و هوای منحصر به فرد مدیترانه ای ان باعث جذب توریست های فراوانی گشته است  

موقعیت جغرافیایی

این تالاب در 60 کیلومتری جنوب شهرکرد و 47 کیلومتری جنوب شرقی فارسان و در 45 کیلومتری شمال لردگان و 12 کیلومتری غرب بلداجی و 50 کیلومتری شرق اردل واقع شده است .

مسیرهای دسترسی

شهرکرد را به سمت جنوب می رویم و در خیابان ایت اله کاشانی قرار میگیریم سپس در میدان معلم به سمت بلوار امام رضا می رویم و ان را تا انتها ادامه می دهیم تا به جاده خوزستان برسیم سپس در جاده بعد از طی کردن حدود 50 کیلومتر به یک دو راهی میرسیم که وقتی دو راهی را به چپ برویم به تالاب می رسیم.

ابعاد و عمق

این تالاب حدود 11 کیلومتر مربع مساحت دارد و ارتفاع ان از سطح آب های ازاد به 2274 متر می رسد و در بهترین شریط عمق ان به 3 متر میرسد.

منابع تامین آب

چشمه های آبی حاشیه کوه کلار و بارش باران تامین کننده آب این تالاب هستند.

پوشش گیاهی و جانوری

از پرندگانی که در این تالاب هستند  مي‌توان به انواع مرغابي، غاز و اردك، آنقوت، چنگر و انواع حواصيل، لك لك سفيد، کشیم، باکلان، فلامينگو، شكارى ها، پلوه، حواصيل، اكراس، قو، سليم و كاكايى ها و خروس كولي اشاره کرد و  از جمله ماهی خاصی که در این تالاب زندگی می کند خانواده گامبوزیا (کپور دندان ) میباشد و از دیگر ماهیان می توان به ماهى گورخرى، زرده پر، عروس و ماهيان تحميل شده به تالاب مانند كپور، فيتوفاك، آمور و شیرماهی  را نام برد و خزندگان و پستاندارانی چون زندگانى چون انواع مارها، بزمجه ها، لاك پشت آبزى و پستاندارانى نظير گراز، شغال، سمورسنگى، شنگ، روباه، خرگوش، گرگ، انواع قورباغه دز این تالاب سکنی گزیده اند و پوشش گیاهی که در این ناحیه است گونه های نم پسند , حاشیه نشین,غوطه ور ,شناور می باشد که می توان به این گیاهان اشاره کرد :بيد، مرغ جگن، پتامژتون، پلى گونيوم، ساز .

ویژگی­های خاص

این تالاب یکی از زیباترین تالاب ها و مکان های گردشگری استان چهارمحال بختیاری بحساب می اید

توضیحات بیشتر

خطری که این تالاب با ان رو به روست بی آبی نیست! بلکه آب زیاد است! بدلیل اینکه فرسایش آبی بالاست می خواهند آب را به این تالآب وارد کنند که در این صورت باعث افزایش عمق آب تا 6 متر شده و خاصیت تالابی بودن ان از بین می رود و دیگر اینکه بدلیل اینکه جریان ورودی آب زیاد است باعث اسیب دیدن کل اکوسیستم ان ناحیه می شود و از انجایی که آب ورودی رسوب فراوانی دارد باعث از بین رفتن رویشگاه کف تالاب می شود .

منابع

بهروز بهروزی فر. تالابهای ایران. تهران: سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، 1387.

حسن زنده دل و دستیاران. راهنمای دریاچه های ایران. نشر ایرانگردان، بلا تاريخ.


چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

چغاخور

شما