سد زاینده رود (Zayandeh rud) در استان اصفهان و در شهرستان چادگان قرار گرفته است و هدف ساخت ان تولید انرزی برق آبی، کنترل سیلاب های فصلی و تنظیم اب کشاورزی بوده است

موقعیت جغرافیایی

سد زاینده رود در117 کیلومتری غرب استان اصفهان و 50کیلومتری شرق فریدون شهر و 15 کیلومتری شمال شیخ شبان و 5 کیلومتری جنوب چادگان قرار گرفته است .

مسیرهای دسترسی

با توجه به مسیرهای متفاوت، ما به شرح مسیر از اصفهان می‌پردازیم :

اصفهان – بزرگراه دانشگاه صنعتی به سمت جنوب حرکت میکنیم و از خروجی جاده کمربندی از بزرگراه خارج شده و در کمربندی قرار میگیریم و از خروجی نجف اباد – تیران خارج میشویم و در دوربرگردان تیران – داران دور زده و اولین خروجی به سمت جاده چادگان خارج می شویم و از خروجی جاده سد خارج می شویم و به سد می‌رسیم .

ابعاد و عمق

مساحت سد در حدود 54 کیلومتر می باشد و ارتفاع ان از سطح اب های ازاد 2050 متر می باشد و حجم اب داخل سد 1090میلیون متر مکعب  می‌باشد .

منابع تامین آب

این سد بروی رودخانه زاینده رود بنا شده است 

توضیحات بیشتر

این سد در سال 1349 به بهره برداری رسید و هدف از ساخت ان تولید سالیانه ۲۵۰ میلیون کیلووات ساعت انرژی برق‌آبی، کنترل سیلاب‌های فصلی، تنظیم آب کشاورزی مورد نیاز ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی دشت اصفهان و تأمین آب مورد نیاز صنایع مستقر در اصفهان بوده است . ونوع این سد قوسی بتنی است .

منابع

بهروز بهروزی فر. تالابهای ایران. تهران: سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، 1387.

حسن زنده دل و دستیاران. راهنمای دریاچه های ایران. نشر ایرانگردان، بلا تاريخ.


زاینده رود

زاینده رود

زاینده رود

زاینده رود

زاینده رود

زاینده رود

زاینده رود

زاینده رود

شما