دریاچه کوه گل (Koh-Gol) در استان کهگیلویه و بویر احمد و در شهرستان تاریخی سی سخت قرار گرفته است که کوه گل به همراه دشت لاله های واژگون و آبشار تنگ نمک در نزدیکی خود محیطی بکر و زیبا را آفریده اند .

موقعیت جغرافیایی

دریاچه کوه گل در استان کهگیلویه و بویر احمد و شمال غربی یاسوج قرار گرفته است اطراف دریاچه را رشته کوه های زاگرس با همراهی قله دنا در شمال غربی دریاچه احاطه کرده اند از نقاط اطراف کوه گل که بعد از گذر از کوه ها می توان به آنها دست یافت می توان : کهنگان ,دنگزلو در شمال شرقی ,خفر در شمال غربی ,سی سخت و سرسبزکوخدان در جنوب غربی و ده آفتاب در جنوب شرقی را نام برد .

مسیرهای دسترسی

برای رسیدن به کوه گل از یاسوج مسیر زیر را بپیمایید :

از یاسوج به سمت شمال غربی حرکت کرده و خود را به جاده سی سخت برسانید بعد از حدود 13 کیلومتر به ده آفتاب می رسید سپس مسیر را بطور مستقیم ادامه داده تا بعد از حدود 13 کیلومتر به سی سخت برسید همچنان مستقیم رفته تا به یک دوراهی برسید ,آن را به راست رفته تا در مسیر چشمه میشی قرار گیرید بعد از حدود سپری کردن 4 کیلمتر به یک سه راهی میرسید دوباره مسیر مستقیم را بروید و در انتهای این مسیر به دریاچه کوه گل می رسید .

ابعاد و عمق

کوه گل حدود 33/0 هکتار مساحت دارد و در ارتفاع 2710 متر از سطح آب های آزاد قرار دارد . بیشترین طول و عرض دریاچه 80 و 60 متر می باشد  و عمق آن به 15 متر می رسد .

منابع تامین آب

آب کوه گل از طریق چشمه ها و ذوب شدن برف کوه ها و بارش باران تامین می شود .

پوشش گیاهی و جانوری

از گیاهان نواحی دریاچه می توان : گل های زرد نرگس,بنفشه ,زنبق,شقایق ,گیاهان وحشی و آویشن اشاره کرد .

و پرندگان مهاجرکوه گل شامل : چنگر,مرغابی,اردک کله سبز,لک لک,حواصیل,درنا و خروس کلی می شود . البته کوه گل پرندگان بومی نیز دارد .

منابع

بهروز بهروزی فر. تالابهای ایران. تهران: سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، 1387.

حسن زنده دل و دستیاران. راهنمای دریاچه های ایران. نشر ایرانگردان، بلا تاريخ.


کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

کوه گل

شما