دریاچه طشک (Tashk) در استان فارس و شهرستان مرودشت واقع شده است و رودخانه کر تامین کننده آب آن است و گونه گیاهی و جانوری زیادی را در خود جای داده است .

موقعیت جغرافیایی

دریاچه طشک در استان فارس و شمال دریاچه بختگان و شمال شرقی شیراز و دریاچه مهارلو قرار گرفته است از شهرهای اطراف آن میتوان : رفسنجان ,کوشکک در شرق,چاه سرخ,صالح آباد در جنوب شرقی,ارسنجان و مرودشت در شمال غربی ,داریون در جنوب غربی و فسا,دره جو,کنگاشی,حیدری در جنوب را نام برد .

مسیرهای دسترسی

از آنجایی که طشک در شمال بختگان قرار گرفته است مسیر دسترسی هر دو یکسان است پس:

برای رسیدن به بختگان جان, از شیراز مسیر زیر را بپیمایید :

شیراز را به سمت جنوب شرقی طی کنید و خود را به آزادراه شیراز-سوستان برسانید سپس مسیر را مستقیم طی کنید و تا به سروستان برسید ,از آنجا ود را به حاده سروستان- استهبان برسانید و بعد از خروجی استهبان- نیریز ,در نزدیکی استهبان ,خارج شوید و اول به بختگان خشک و سپس به طشک برسید .

ابعاد و عمق

مساحت طشک 800 کیلومتر مربع می باشد و در 1852 متر بالاتر از سطح آب های آزاد قرار دارد .

منابع تامین آب

طشک و بختگان آب خود را از رودخانه کر که از کوه های برآفتاب و موسی خان سرچشمه میگیرد و سپس با رودخانه شادکام ادغام می شود تامین می کنند و همچنین چشمه های اطراف دریاچه ها در آبرسانی موثر بوده اند .

پوشش گیاهی و جانوری

بختگان و طشک هم پرندگام مهاجر و هم بومی دارد که می توان :  آبچلیک پا سرخ، آنقوت، آگرت، اردک، انواع غازها، انواع گنجشک سانان، بالابان، بلدرچین، بحری، پرستوی دریایی، پلیکان، تنجه، تیهو، دارکوب پری شاهرخ، دال، درنا، دلیچه، دم سرخ، جغد کوچک، چنگر، چلچله، چوب پا، حواصیل خاکستری، خروس کولی دم سفید، خوتکا، سارگپه پا بلند، سار، سنقر گندم، شاهین، انواع عقاب ها، قمری، کبک، کوکو، کبوتر، کلاغ کوهی نوک سرخ، لک لک و هوبره  را نام برد .

آبزیان شامل : ماهی کپور، میگوی آرتیما، سیاه ماهی می شود .

و از پستانداران می توان: کل و بز، قوچ و میش، گربه وحشی، گرگ، پلنگ ایرانی، تشی، خارپشتف خرگوش، کفتار، شغال، روباه، لاک پشت، مار گوخری  را نام برد . آب شیرین کر بستری مناسب برای رشد نیزار درخت گز فراهم می کند ودر ارتفاعات دریاچه ها درختان پسته وحشی و بادام کوهی یافت می شود .زمین های اطراف دریاچه مکانی امن برای کاشت درختان انگور,انار و انجیر می باشد . و از دیگر گیاهان می توان :  تنگس، قیچ، آویشن، کاکوتی، باریم گل نرگس، کیکم، زیره و باربجه  را نام برد .

توضیحات بیشتر

دلتای رود کر بود که اتصال دهنده بختگان و طشک است و به هر دوی آنها آب سرازیر می کند. دو جزیره نرگس و گنبان در طشک وجود دارند که مساحت آنها به میزان بارش بستگی دارد. نشست میان کوهی باعث تشکیل بختگان و طشک شده است .

منابع

بهروز بهروزی فر. تالابهای ایران. تهران: سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، 1387.

حسن زنده دل و دستیاران. راهنمای دریاچه های ایران. نشر ایرانگردان، بلا تاريخ.


طشک

طشک

طشک

طشک

طشک

طشک

طشک

طشک

شما