آبشار شیوند (Sheyvand) در نزدیکی روستای شیوند در بخش دهدز شهرستان ایذه استان خوزستان قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی

مجموعه آبشارهای شیوند که متشکل از 5 آبشار زیباست در نزدیکی روستای شیوند قرار دارد که رودخانه کارون از شرق آن می گذرد. منطقه شیوند بخشی از مناطق حفاظت شده ی شالو و منگشت است. روستاهای شیوند از سه روستای بزرگ شیوند – روستای نوشیوند و پشت آسیاب تشکیل شده است.

مسیرهای دسترسی

برای رفتن به شیوند باید در جاده ایذه- دهدز اندکی پس از سد کارون 3 از یک راه انحرافی که در سمت راست جاده است به سمت دریاچه برویم و در ساحل دریاچه با شناور های مخصوص (بارج) به سوی دیگر رویم. این مسیر در حدود چهارده کیلومتر طول دارد و بارج آن را در حدود یک ساعت و نیم می پیماید. در ساحل چپ دریاچه پس از پیمودن یک راه روستائی سه و نیم کیلومتری سربالا با اختلاف ارتفاع 330 متر و پس از گذشتن از روستاهای شهرک، ده کهنه و سرآسیاب به روستای مرغاب می رسیم. برای رفتن به آبشار باید از مرغاب، یک راه مال رو 1500 متری با اختلاف ارتفاع 180 متر را طی کنیم

ارتفاع و ابعاد آبشار

شیوند در ارتفاع حدود 1430 متری قرار دارد و ارتفاع بلندترین آبشار آن حدود 90 متر است و از این حیث یکی از بلندترین آبشار ایران محسوب می­شود.

پوشش گیاهی و جانوری

مجموعه روستايى شيوند به لحاظ واقع شدن در پاى كوه و در داخل منطقه حفاظت شده منگشت، از تنوع جانورى و گياهى كم نظيرى خاصى برخوردار است. به طورى كه جنگل هاى بلوط واقع در ارتفاعات و اطراف روستاها به همراه رودخانه و چشمه سارهاى فراوان اكوسيستم خاصى را جهت حيات جانورى به وجود آورده است. از عمده ترين گونه هاى گياهى مى توان به درختان بلوط با تاج گسترده و گياهان بن سرخ پونه، كتيرا كه كاربرد صنعتى و دارويى دارند نام برد.. از مهم ترين گونه هاى جانورى موجود در اطراف روستا نيز مى توان به شغال، روباه، خرگوش، گرگ، قوچ، ميش، خرس و كبك اشاره كرد.

توضیحات بیشتر

پس از آبگیری سد کارون 3، تنها راه رفت و آمد مردم روستای شیوند و 10 روستای دیگر تنها به وسیله شناورهای آبی که وزارت نیرو برنامه ریزی کرده صورت می پذیرد  که به آنها با رج می گوید و رفت و آمد به کندی صورت می گیرد. به همین جهت سازمان میراث فرهنگی قصد دارد یک جاده از شهرستان ایذه تا این روستا احداث کند. 


شیوند

شیوند

شیوند

شیوند

شیوند

شیوند

شیوند

شیوند

شما