آبشار وارک (Varak) یا وارگ در نزدیکی روستایی با همین نام در جنوب الیگودرز استان لرستان قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی

آبشار وارک درغرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است. فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود ۶۰ کیلومتر می‌باشد.

مسیرهای دسترسی

مسیر دسترسی به این آبشار ساده نیست، به طوری که باید از الیگودرز وارد جاده شول آباد شد و از آنجا با خودرو به روستای بزنوید رفت و پس از آن به روستای دستگرد رسید. پس از دستگرد ادامه راه را باید پیاده رفت.

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجرد 40 کیلومتر است. اگر از آن­جا حدود 14 کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی می­رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است. برای رسیدن به آبشار وارک از همین جاده استفاده می­شود پس طی مسافتی به یک سه راهی میرسید که اگر  به سمت مشرق بپیچید به آبشار نوژیان میرسید  و اگر بسمت مغرب بپیچید به آبشار زیبای وارک میرسید، جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می­شود. این مسیر طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است. حدود 11 کیلومتر مانده به آبشار جاده شوسه می­باشد که 5 کیلومتر انتهای مسیر را نمی­توان از ماشین استفاده کرد و برای رسیدن به آبشار می­بایست پیاده رفت.

ارتفاع و ابعاد آبشار

آبشار وارک در ارتفاع 1630 متری از سطح دریا قرار دارد و حداکثر ارتفاع آن، ۵۷ متر و عرض تاج آن ۵۰ متر است که در فصل کم آبی، ارتفاع و عرض آن تا حدود 7 متر و 12 متر هم کاهش می­یابد.

پوشش گیاهی و جانوری

اطراف اين آبشار پوشيده  از درختان ، بلوط ، گلابي ، زالزالك و .... وجود دارد.

ویژگی­های خاص

منطقه وارگ منطقه ای بکر مانده است و مردم منطقه هنوز هم نیمه کوچ رو هستند یعنی با شروع فصل گرما به مناطق بلند تر در اطراف خود کوچ می کنند. منظره ی زیبای آبشار وارگ هر بیننده ای را مجذوب خویش می کند. از ویژگی های آن این است که در طول گذر آبشار اصلی آبشارهای کوچک و بسیار زیبائی موجود می یاشد که هرکدام منظره و ویژگی خاص خود را دارد. یکی دیگر از ویژگی های منحصر این منطقه همسایگی مرزی با سه استان کشور، یعنی استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و استان خوزستان می­باشد .

توضیحات بیشتر

مقدار آب این آبشار بسیار فراوان است و پس از آن که از چشمه های بالای صخره سنگی سرچشمه می گیرد، اولین آبشار را به وجود می آورد و با طی فاصله ۱۵ متری، از صخره دوم نیز فرو می ریزد و آبشار دوم را پدید می آورد و به رود رودبار می ریزد. این آبشار ازنوع آبشارهای دو قلو به شمار می آید.


وارک

وارک

وارک

وارک

وارک

وارک

شما