آبشار شوی (Shevi) در استان خوزستان و شهرستان دزفول قرار گرفته است

موقعیت جغرافیایی

آبشار شوی در منطقه سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان، و با فاصله اندکی از استان لرستان و در بین کوه‌های سَرتنگ شوی در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن تله‌زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران - جنوب واقع شده‌است

مسیرهای دسترسی

به صورت کلی برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد، مسیر اول از سمت منطقه شیهون دزفول و پیرچل است. که حدود ۹۱ کیلومتر است. و مسیر دوم از طریق ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ و روستای شوی می‌باشد. در سال های اخیر با بهسازی بخشی از جاده امکان رسیدن به آبشار سهل تر از قبل شده، با این حال همراه داشتن کوهنورد با تجربه برای رفتن باعث اطمینان خاطر و آرامش بیشتری خواهد بود و در این خصوص می توان ار گروه های فعال کوهنوردی دزفول بهره جست.

طول و ابعاد آبشار

آبشار شوی در ارتفاع 800 متری از سطح دریا قرار دارد و با ارتفاعی حدود 80 متر و عرض حدود 40 متر یکی از بلندترین و عرضترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود.  

ویژگی­های خاص

بهترین زمان بازدید از این آبشار در اوایل فصل بهار و خصوصاً ماه فروردین می‌باشد که هوای بهاری طراوات و سرسبزی بیشتری به ابن منطقه بخشیده است. شوی در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است و اغلب ساکنان اطراف این آبشار از قوم لر و تیره بختیاری هستند.


شوی

شوی

شوی

شوی

شوی

شوی

شوی

شوی

شما