آبشار پیران (Piran) یا ریجاب در استان کرمانشاه، شهرستان سرپل ذهاب قرار گرفته است.

مسیرهای دسترسی

برای رفتن به آبشار پیران باید از سرپل‌ذهاب حدود 9 کیلومتر به سمت روستای شالان رفت و با حدود یک ربع پیاده‌روی به منطقه زیبایی که آبشار در آن واقع شده می‌رسیم.

طول و ابعاد آبشار

پیران در ارتفاع 870 متری از سطح دریا قرار گرفته است و اختلاف ارتفاع آن در نقطه بالا و پایین طبقه سوم، براساس اندازه‌گیری جی پی اس نزدیک به ۱۸۰ متر است. این آبشار سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه‌تر است. طبقه سوم آبشار پیران در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی‌شود. ارتفاع قسمت آبریز حدود ۱۰۰ متر است.

ویژگی­های خاص

بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام گرفته، آبشار پیران یا ریجاب یکی از چند آبشار بلند ایران و شاید بلندترین آبشار ایران باشد. به گفته مهندس اسکندری (نویسنده کتاب آبشارهای ایران) دو آبشار وروار و سرندکوه که با ارتفاعی در همین حدود در کرمان قرار دارند هنوز اندازه گیری دقیقی نشده است.

توضیحات بیشتر

آبشار پیران یا ریجاب، نام خود را از روستای پیران واقع در پایین دست خود گرفته است که در شمال شهر سر پل ذهاب واقع شده است. ریجاب تغییریافته کلمه "ریژآوو" به زبان کردی کرمانشاهی می باشد که "آوو" به معنی آب و "ریژ" به معنی ریختن می باشد.


پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

پیران (ریجاب)

آبشار پیران

آبشار پیران

داوود شیخان داوود شیخان

شما