بدن ما همیشه در خطر حمله ویروس ها، باکتری ها و انگلها قرار دارد.

دستگاه ایمنی بدن ما با شناسایی و حمله و حذف عوامل بیرونی ، موجب حفظ سلامت و جلوگیری از برهم خوردن هماهنگی و هموستاز بدن می شود .

هدف اکثر ما از ورزش کردن و کوه نوردی حفظ سلامت روحی و جسمانی است ، نکته ای که همواره باید به آن توجه کرد این که با ورزش و فعالیت غیر اصولی نتیجه عکس نگیریم .

پاسخ عملکرد سیستم ایمنی بدن به خیلی از عوامل بستگی دارد که چند مورد از آنها مربوط به شدت و مدت فعالیت و محیط گرم و ارتفاع می باشد که می توان باعث اختلال در  عملکردسیستم ایمنی می شوند.

ورزش متعادل با شدت مناسب باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود اما ورزش با شدت بالا و طولانی امکان دارد نتیجه غیر از این باشد.

گزارشها و مطالعات موردی، افزایش URTI(عفونت مجاری تنفسی فوقانی) در ارتفاع بیشتر از 4000 متر را گزارش کرده اند که افزایش سطوح استرس در ارتفاع می تواند  در اثر کمبود اکسیژن به تنهایی و یا استرسهای روانی به هنگام بالا رفتن از کوه های خطرناک و یا محیط نا آشنای کوهستان باشد.

ماهیت وامانده سازی برخی برنامه های کوهنوردی به دلیل شرایط خاص صعود ، می تواند در پاسخهای استرسی سرکوب سیستم ایمنی را به دنبال داشته باشد.

شرایط محیط فعالیت ، مخصوصا در هوای گرم هم بی تاثیر  بر روی عملکرد سیستم ایمنی بدن نیست؛ (گزارش شده فعالیت در محیط دمای 30 درجه سانتی گراد اختلال بیشتری را در دستگاه ایمنی بدن نسبت به همان فعالیت و با همان شدت  در دمای 18 درجه سانتی گراد را به دنبال داشته است ).

افزایش هورمونهای استرسی (برای مثال کورتیزول و آدرنالین ) مسئول بخشی از سرکوب ایمنی ناشی از ورزش است ، این هورمونها به هنگام ورزش در محیط های نامناسب بیشتر افزایش می یابند که به احتمال زیاد دلیل اصلی تغییرات ایمنی نسبت به ورزش در محیط های مناسب باشند .

هدف از دانستن این نکات چیست ؟

اینکه از ترس بیماری و عفونت به کوه نرویم یا ورزش نکنیم ؟؟

خیر

 

با توجه به این گفته ها و دانستن حد و توان خود و آگاهی از میزان آمادگی جسمانی خود و فعالیت متناسب با آن ، با در نظر گرفتن عوامل محیطی  آگاهانه تر فعالیت کرده و بیشترین بهره از لحاظ جسمانی  و روحی را از ورزش کردن ببریم.

بعد از ورزش سنگین و چند عاملی که ممکن است  باعث اختلال سیستم ایمنی بدن شوند ، بدن ما  2 تا 24  ساعت آمادگی بالایی برای پذیرایی از ورود و جایگیری ویروس ها و میکروب های فرصت طلب  دارد ، که به این مدت زمان پنجره باز گفته می شود ، ما باید در این مدت (پنجره باز) نکاتی را رعایت کنیم .

ریکاوری مناسب و استراحت کافی بعد از فعالیت سنگین .

استراحت ما بین فعالیت به طوری که فعالیت ادامه دار بیشتر از 2 ساعت مداوم طول نکشد و استراحتی کوتاه اگرچه به صورت فعال داشته باشیم .

برای حفظ عملکرد ایمنی ، باید تغذیه متعادل بر اساس میزان انرژی مورد نیاز روزانه و فعالیت برخوردار بود.

مصرف زیاد برخی از ریزمغذی ها (مانند آهن ،روی و ویتامین E) می تواند باعث اختلال در عملکرد ایمنی بدن شود.

توجه ویژه  به مصرف مواد معدنی ولی باید این نکته را در نظر داشته  باشیم که  نیاز به مکمل سازی نیست ، چون مکمل سازی مواد معدنی خارج از احتیاج بدن می تواند در جذب عناصر کمیاب دیگر مداخله ایجاد کرده  و آثار سمی داشته باشد و از طرفی باعث مهار دستگاه ایمنی بدن شود.

گردآوری: جلودار امیر عبدالهی