فعالیت­های بیرون از خانه (outdoor activity) مثل کوهنوردی، دره نوردی، سنگنوردی، قایق سواری، دوچرخه سواری، غارنوردی، کویر نوردی و جنگل نوردی معمولا در مکان­های طبیعی و یا نیمه طبیعی انجام می­شود. این­گونه فعالیت­ها را اغلب ورزش­های تیمی می­نامند و اگر مثل صعودهای دیواره­ایی و یا قایق­رانی در رودخانه­ خروشان، شامل هیجان، چالش­های فیزیکی و یا ریسک باشد فعالیت­های ماجراجویانه (adventure recreation) قلمداد می­شوند. به طور کلی تمام این فعالیت­ها را می­توان در حوزه طبیعت­ گردی محسوب کرد.

از طرفی برای طبیعت­ گردان همواره دغدغه جمع­ آوری اطلاعاتی صحیح و قابل اطمینان از منطقه، وضعیت آب و هوا، وسایل مورد نیاز، گزارش برنامه­ های تیم­ های قبلی، افرادی که در منطقه هستند و ... وجود داشته­ است و نیازمند صرف ساعت­ ها وقت بوده­است و نبود شبکه ارتباطی مناسب بین این افرادی که همگی در این حوزه فعال هستند منجر به پایین آمدن کیفیت برنامه ­ها می­شود.

به همین دلیل جمعی از کوهنوردان کشور شبکه اجتماعی " جلودار" را برای یکپارچه سازی اطلاعات و خدمات مورد نیاز طبیعت گردان ایجاد کردند.

جلودار

جلودار بستری را برای طبیعت­گردان فراهم می­کند تا بتوانند به راحتی تمام افرادی که به این گونه خدمات احتیاج دارند، بشناسند و با آن­ها ارتباط برقرار کنند. با استفاده از جلودار طبیعت­ گردان می­توانند از ارزش­ها و خدماتی که دیگر فعالیت این حوزه ایجاد می­کنند، استفاده کنند و به طور همزمان خودشان هم برای دیگر همنوردانشان ارزش ایجاد کنند.

به وسیله جلودار طبیعت گردان می­توانند از برنامه ­های گروه­های دیگر مطلع شوند، اطلاعات پدیده­های طبیعی (کوه­ها، دریاچه­ ها، آبشارها، غارها و ...) را مطالعه کنند، موقعیت جغرافیایی پدیده­ ها نسبت به هم تشخیص دهند، با وسایل مورد نیاز فعالیت خودشان آشنا شوند، گزارش برنامه ­های مرتبط را مشاهده کنند، خودشان گزارش برنامه بنویسند و مقالات آموزشی را حوزه خودشان مطالعه کنند.