امروزه کیفیت لوازم ورزشی مخصوصا در ورزش­هایی مستقیما با جان ورزشکار ارتباط دارند، حرف اول را می­زند. همه طبیعت­گردان و کوهنوردان علاقه مند هستند که وسایل سبک­تر، مقاوم تر و ارزان­تری را در اختیار داشته باشند. از این رو، سال­هاست که شرکت­های بزرگی در دنیا در حال تحقیق و مطالعه برای تولید محصولات مناسب­تر هستند. در این مقاله تعدادی از این شرکت­ها که برای طبیعتگردان و کوهنوردان ایرانی آشنا هستند به صورت خلاصه معرفی می­گردد.

شرکت های آلمانی

 

دویتر (Deuter)

این شرکت آلمانی در سال ۱۸۹۸ به وسیله هنس دویتر (Hasns Deuter) تاسیس شد. در ابتدا با توجه به هم زمان بودن با جنگ جهانی این شرکت به تولید کوله پشتی و کیف نظامی، ظروف مورد نیاز سرباز و چادر نظامی مشغول بود. شرکت دویتر از سال 1919 به بعد به تدریج مسیر خود را به سمت لوازمی مثل چمدان، کوله پشتی، سایبان، کیف و چادر کوهنوردی تغییر داد . تمرکز اصلی این شرکت بر روی طراحی و تولید کوله پشتی کوهنوردی است.  هرچند دیوتر کیسه خواب و لوازم سفر را هم با کیفیت بالایی تولید می کند. این شرکت هم اکنون در ۴۵ کشور دارای نمایندگی است و محصولات آن در سراسر جهان فروخته می شد. دویتر دارای یک تیم طراحی قدرتمند است که اصول علمی را در طراحی محصولات خود به کار می برند. سری های Aircontact و Futura از جمله محبوب ترین کوله پشتی­های این شرکت است که در ایران هم طرفداران زیادی دارد.

لوآ (Lowa)

این شرکت در سال ۱۹۲۳ در آلمان تاسیس شد و در زمینه تولید کفش فعالیت دارد و محصولاتش همواره در ایران دارای طرفداران فراوان بوده است . راحتی , بادوام بودن , زیره های آنتی شک از جمله مشخصات کفشهای این برند محسوب می شود . نکته دیگری که در مورد این شرکت وجود دارد خلاقیتی است که در تولید تکنولوژی های جدید برای محصولاتش به کار می برد و همواره کفش هایی جدید و با طراحی بهتر را وارد بازار می کند .

سالیوا (Salewa)

در سال ۱۹۳۵ چندین شرکت تولید چوب و صنایع فلزی و چرم دوزی توسط ژوزف لیبهات با هم ادغام شدند تا به تولید چوب اسکی بپردازند و در این کار هم موفق بودند این مجموعه به تدریج پیشرفت کرد و در سال ۱۹۵۵ با نام تجاری سالیوا شروع به تولید تمام لوازم کوهنوردی کرد . این کمپانی یک شرکت اروپایی است هرچند بیشتر به آلمانی بودن معروف است . علی رغم اینکه اکثر شرکتها تمرکز خود را روی محصولات خاصی می گذارند اما Salewa همه نوع لوازم کوهنوردی تولید می کند. از کفش و کوله پشتی و کیسه خواب گرفته تا لوازم اسکی و پوشاک آن. این در حالیست که کیفیت تمام این محصولات به صورت یکسانی بالاست.

شرکت های ایتالیایی

ویبرام (Vibram)

شرکت ایتالیایی ویبرام در سال 1938 توسط Vitale Bramani تاسیس شد. علت اصلی تاسیس این شرکت سقوط شش نفر از دوستان Vitale Bramani در ارتفاعات آلپ به دلیل کفش نامناسب بود. پس از آن سقوط او تصمیم می­گیرد که تمرکز خود را بر روی کفش و به خصوص زیره کفش گذراد تا کسی به دلیل کفش نامناسب در کوهستان فوت نکند. امروزه همه شرکت­های بزرگ تولید کننده کفش حتما رد پایی از ویبرام در محصولاتشان مشاهده می شود ! همچنین کمپانی لاستیک سازی Pirelli کمک زیادی کرد به ویبرام کرده­است و فاتحان قله K2 در سال ۱۹۵۴ هم زیره کفش ویبرام استفاده کردند.

اسکارپا (Scarpa)

شرکت ایتالیایی اسکارپا در سال ۱۹۳۸ تاسیس شد . اسکارپا امروزه به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان کفش کوهنوردی، سنگنوردی و طبیعت گردی شناخته می­شود. این شرکت در ابتدا یک کارگاه کوچک بود که به تولید کفش های دست دوز مشغول بود. اسکارپا انواع مختلفی از کفش از قبیل کفش پیاده روی تا کفش های هیمالیا نوردی و آلپاین را تولید می کند. این شرکت مدعی است که به روز ترین علوم فیزیک , شیمی , پزشکی و زیست محیطی را در تولید محصولات خود به کار می برد. اسکارپا هم در ایران طرفداران زیادی دارید و بسیاری از طبیعتگردان از کفشهای این شرکت استفاده می­کنند.

لا اسپورتیوا (La Sportiva)

وقتی بحث از لوازم سنگ نوردی و کفش های سنگین کوهنوردی به میان می آید , لا اسپرتیوا همیشه حرف هایی برای گفتن دارد . شرکت ایتالیایی که در سال ۱۹۲۸ برای توید کفش ویژه کشاورزان و رفاه حال آنها تاسیس شد . با شروع جنگ جهانی و درخواست زیاد برای پوتین نظامی Lasportiva به تولید کفش های نظامی روی آورد اما پس از جنگ مسیر خود را به سمت لوازم فنی و کوهنوردی برد . امروزه انواع لوازم اسکی , کفش های کوهنوردی , لوازم صخره نوردی و حتی کفش هاسکی از جمله تولیدات این شرکت محسوب می شود .

کمپ (Camp)

این شرکت ایتالیایی در سال ۱8۸۹ تاسیس شد و همانند سالیوا در زمینه تولید انواع تجهیزات و لوازم کوهنوردی فعالیت دارد . هر چند در ایران کمپ را بیشتر با کیسه خواب و چادر و کوله پشتی هایش می شناسیم ولی جالب است بدانید این شرکت در زمینه تولید لوازم ایمنی برای کارگران ساختمانی , معدنی , حفاری و … هم سرمایه گذاری های عظیمی انجام داده است و حتی برای آتش نشان ها هم (البته قسمت های کار در ارتفاع) لوازم تولید میکند .  محصولات اصلی شرکت کمپ انواع تبر یخ، پیچ یخ، میخ، کارابین، تجهیزات نگهدارنده، کنترل، کلاه، کوله پشتی، چادر، لباس اسکی، و ابزار های مختلف برف است.

لاوآلپاین (Lowe Alpine)

لاوآلپاین شرکتی است که برای هرنوع فیزیک بدنی و هر نوع جنسیت و سن و سالی و حتی برای هر فصل از سال محصول خاص و مناسب با آن را تولید می کند ! این شرکت هم ایتالیایی است و در سال ۱۹۶۷ آغاز به کارکرده است .لباس کوهنوردی , کوله پشتی کوه و چادر کوهنوردی از جمله محصولاتی هستند که این شرکت تمرکز اصلی خود را روی طراحی و ساخت آنها گذاشته است .

شرکت های آمریکایی

نورث فیس (The North Face)

یک شرکت آمریکایی با سطح وسیعی از تبلیغات در سراسر جهان ! این شرکت مخصوصا در زمینه تولید پوشاک کوهنوردی همواره پیشتاز بوده هرچند که سایر محصولات این شرکت مثل کفش و کوله پشتی کوه و دستکش و … هم کیفیتی فوق العاده دارند . نورث فیس در سال ۱۹۶۸ در سان فرانسیسکو آمریکا توسط داگلاس تامپکینس   (Douglas tompkins) پایه گذاری شد و امروزه انواع تجهیزات کوهنوردی , طبیعت گردی و لوازم اسکی را تولید و به بازارهای جهانی عرضه می کند .