برای نگارش یک گزارش خوب از برنامه کوهنوردی و یا طبیعت گردی همواره باید پیرامون موضوعاتی صحبت کنید که دیگران با مطالعه آن‌ها تصور و ایده مناسبی از آن منطقه کسب کنند و بخش زیادی از سوالاتشان مرتفع گردد. دقت کنید شما باید گزارش را با این دید که فرد دیگری قرار است باز آن برنامه را اجرا کند، بنویسید. از این رو در این نوشتار تلاش شده‌است تا ویژگی‌های یک گزارش خوب به صورت موردی بر شمرده شود تا دیگر کوهنوردان و طبیعت گردان بتوانند از گزارش‌ها بهتر استفاده کنند.

 

معرفی منطقه اجرا

اولین ویژگی یک گزارش خوب، توضیحاتی پیرامون استان و موقعیت جغرافیایی منطقه‌ایی است که برنامه در آن اجرا میشود. با توجه به محل شهر و روستاهای مهم اطراف، ویژگی‌های معروف طبیعی منطقه مثل کوه‌های بلند، غارهای معروف، رودخانه‌های پرآب، جنگل‌های شناخته شده و یا دریاچه‌های بزرگ بهتر می‌توان منطقه را معرفی کرد.

 

دسترسی به منطقه

به صورت کلی راه‌های دسترسی به منطقه می‌تواند جاده (ماشین شخصی، اتوبوس بین شهری یا تاکسی)، ریل، مسیر هوایی و یا دریایی باشد. در این قسمت بهتر است علاوه بر معرفی مسیرهای مختلف، توضیحاتی مثل زمان حرکت وسایل، هزینه استفاده و کیفیت راه‌ها (مخصوصا برای راه‌های فرعی) آورده شود.

 

پارکینگ ماشین

پارک ماشین در روستاهای پای صعود و یا مسیرهای طبیعت گردی همواره برای کوهنوردان و طبیعت گردان دغدغه بوده‌است. بهتر است در گزارش خود پیرامون امکان و هزینه پارک ماشین شخصی و یا عمومی (اتوبوس و مینیبوس دربستی) در ابتدای مسیر توضیح دهید.

 

آب

یک گزارش خوب کوهنوردی شامل اطلاعات کاملی در مورد همه منابع آب منطقه است. از شیر آبی که در روستای پای صعود وجود دارد تا توضیحاتی پیرامون چشمه‌های مسیر و لوله‌های انقال آب و یخچال‌ها و برفچال‌هایی که ممکن است بتوان از آن‌ها آب برداشت.

 

آنتن‌دهی موبایل

وضعیت آنتن دهی موبایل را در طول برنامه بررسی کنید و در گزارش خودتان ثبت کنید. این موضوع مخصوصا در برنامه‌هایی که از شهرها و روستاها دور می‌شوید اهمیت پیدا می‌کند ممکن است موبایل بر روی گردنه و یا ارتفاعات آنتن داشته باشد و در دره‌ها آنتنی نباشد. برای کامل بودن گزارشتان حتما وضعیت آنتن سرویس‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل را به صورت جداگانه بیان کنید.

 

امداد و نجات

در یک گزارش خوب میبایست توضیحاتی پیرامون وضعیت امداد و نجات منطقه ارائه شود. بیان مواردی مثل بیمارستان‌های شهرها و روستاهای اطراف، آخرین جایی که ماشین امکان حضور دارد، امکان استفاده از قاطر برای حمل مصدوم، وجود برانکارد در پناهگاه‌های منطقه، معرفی راهنمایان محلی و شماره تلفن مراکز هلال احمر ایمنی برنامه را افزایش می‌دهد.

  

 مکان­های شب­مانی

مکان‌هایی که می‌توان شبمانی کرد در برنامه‌های طبیعت‌گردی و کوهنوردی اهمیت زیادی دارد. این مکان‌ها را در گزارشتان مشخص کنید، از آن‌ها عکس بگیرید و در مورد ظرفیت خواب، امنیت و شرایط دسترسی به آب آن توضیح دهید. این مکان‌ها شامل همه جان‌پناه‌ها و پناهگاه‌های منطقه و تمام فضاهای صافی است که می‌توان چادر برپا کرد.

 

 ابزارهای ناوبری

وسایل ناوبری که همراه داشته‌اید را معرفی کنید و اهمیت وجود آن‌ها را شرح دهید. این ابزارهای می‌تواند شامل دستگاه جی پی اس و مسیری که از قبل روی آن ریخته‌اید، نقشه توپوگرافی منطقه و یا قطب نما باشد. حتما در طول برنامه مسیری که می‌پیمایید را با جی پی اس ثبت کنید تا بتوانید فایل آن را به همراه گزارش خود ارائه دهید.

 

 وسایل فنی

وسایل فنی که همراه داشته‌اید را معرفی کنید و بیان کنید که هر کدام را برای چه منظوری همراه برده‌اید و در کدام قسمت مسیر به کار آمد. این وسایل شامل کلنگ کوهنوردی، طنابچه، تسمه و کارابین، کرامپون، هارنس، طول طناب و .... می‌باشد. برخی از این وسایل به صورت گروهی و بعضی انفرادی استفاده می‌شود.

 

زمان­بندی

شاید بتوان گفت مهم‌ترین ویژگی یک گزارش خوب، بیان دقیق زمانبندی آن است. تخمینی که قبل از اجرای برنامه از زمان‌بندی داشتید و زمانبندی که در برنامه به اجرا در آوردید را در مقابل هم بیان کنید تا همنوردان دیگر بتوانند تخمینی از برنامه به دست آورند. دقت کنید زمان‌بندی شما حکم کلی نیست و مخصوص تیم شماست به همین منظور می‌بایست تعداد نفرات و شرایط جسمانی تیم را بیان کنید.

 

 آب و هوا

آب و هوا در برنامه‌های طبیعت گردی و کوهنوردی بسیار نقش مهمی در کیفیت برنامه دارد. هر چند که احتمالا قبل از برنامه پیش بینی آب و هوای منطقه را مشاهده کرده‌اید ولی حتما شرایط آب و هوایی که در برنامه تجربه کردید را بیان کنید. این شرایط تاثیر مستقیمی بر روی زمانبندی شما دارد.