عظیم قیچی ساز جوان تبریزی است که با صعود تمامی 14 قله بالای 8 هزار متری دنیا، اولین ایرانی است که به باشگاه 8 هزار متری­ های دنیا پیوسته است. 


زندگی شخصی

عظیم در سال 1360 در تبریز به دنیا آمد. او که دیپلم فنی و حرفه تراش و فرز دارد، تحصیلات خود را در رشته تربیت بدنی در دانشگاه تبریز ادامه می­دهد.


صعودها

قیچی ساز فعالیت حرفه­ایی کوهنوردی خود را از سال 1379 آغاز کرد. اولین صعود برون مرزی او قله 6400 متری ماربل وال قزاقستان بوده­است. در سال 1382 به عنوان عضو تیم ملی بزرگسالان، برای صعو قله گاشربروم 1 راهی کشور پاکستان شد. این صعود به دلیل اسیب دیدگی محمد اوراز در ارتفاع 7800 متری ناتمام ماند. آسیبی که در نهایت منجر به فوت محمد اوراز شد. در سال 1383 وی در ادامه صعودهای برون مرزیش قله ­های دیران پیک (7200 متر) و اسپاتنیک (7127 متر) را در پاکستان صعود کرد. در سال 1384 در سن 24 سالگی موفق شد بدون استفاده از کپسول اکسیژن بر بام جهان، قله اورست (8848 متر) بایستد.

سال بعد، 1385، عظیم قیچی ساز با هزینه شخصی موفق به صعود قله نوشاق به ارتفاع 7495 در رشته کوه هندوکش شد. در زمستان همان سال سرپرستی تیم مستقلی از بانوان تبریز را برای صعود به قله آرارات ترکیه بر عهده داشت. دو سال پس از این صعودها، در سال 1387، وی موفق شد قله 8047 متری برودپیک در پاکستان را صعود کند. سال پس از آن، 1388، به عنوان سرپرست و تشکیل دهنده تیم هیئت کوهنوردی آذربایجان شرقی، موفق به صعود قله جنگیش چوکوسو (7439 متر) در قرقیزستان شد. بسیاری این قله را شمالی­ترین و سردترین قله هفت هزار متری دنیا می­خوانند. بهار 1389، سرپرست تیم صعود به قله دائولاگیری (8167 متر) بود و در تابستان همان سال توانست قله سرسخت و خطرناک نانگاپاربات (8125) در قراقروم پاکستان را صعود کند. عظیم در سال 1390 توانست قله کانچین چونکا را صعود کند و در تابستان همان سال قله­ های گاشربروم 1 و گاشربروم 2 را صعود کرد. در بازگشت از قله گاشربروم 2 بود که لیلا اسفندیاری سقوط کرد و درگذشت. در اسفند همان سال به همراه تیمی بین المللی صعود به قله آناپورنا را آغاز کرد و پس از تلاشی که 50 روز به طول انجامید در اردیبهشت 1391 توانست بر فراز این قله بیاستد.

قله کی2، معروف به کوه وحشی، که سخت ترین و فنی ترین قله جهان است و با ارتفاع 8611 متر در دومین کوه بلند دنیاست، هدف بعدی عظیم بود. قیچی ساز توانست روز 10 مرداد سال 1391 این قله را صعود کند و به سلامت به کمپ بازگردد. دهمین قله بالای 8 متری وی در روز 8 مهر همان سال در شرایطی سخت و سنگین به همراه دیگر کوهنورد تبریزی، مهدی قلی پور، انجام گرفت. آن­ها توانستند به صعود قله 8163 متری ماناسلو در منطقه گورخا نپال صعود کنند. عظیم قیچی ساز در این صعود از کپسول اکسیژن مصنوعی استفاده نکرد. قله ماکالو در نپال هدف بعدی عظیم بود. در اردیبهشت 1392 قیچی ساز توانست به عنوان اولین ایرانی بر فراز این قله بیاستد. در هنگام فرود از این قله کوهنورد چینی، شیانگ یانگ-لیو، سقوط کرد و درگذشت. در شهریور همان سال عظیم راهی نپال شد و چو اویو را هم صعود کرد. او در فروردین ۱۳۹۳ برای صعود به قله شیشاپانگما چهاردهمين قله بلند جهان راهی تبت شد. و این قله را هم صعود کرد. عظیم فروردین ۱۳۹۴ برای صعود به قله لوتسه، به عنوان آخرین قله باقی مانده از هشت هزار متری‌هی دنیا راهی نپال شد که به دلیل زلزله که در این منطقه رخ داد از صعود باز ماند. تلاش دیگر قیچی ساز برای صعود به لوتسه در فروردین 1395 آغاز شده­است.

شایان ذکر است که تمامی صعودهای عظیم قیچی ساز به غیر از اورست (از کمپ 4 تا قله) بدون استفاده از کپسول اکسیژن و باربر ارتفاع انجام گرفته­ است.


ویدیوها

در راه k۲

 

عظیم قیچی ساز و مهدی امیدی - صعود به نوشاخ ۷۴۹۲

 

عظیم قیچی ساز از صعودش به قله شیشاپانگما میگوید ...