کوله های کوهنوردی تفاوت های اساسی با کوله های عادی شهری دارند. در کوهپیمایی یا کوهنوردی که یک شب یا بیشتر خارج از شهر شبمانی انجام می شود، لازم است که وسایل مورد نیاز از جمله چادر، کیسه خواب، لباس های اضافه، غذاها و در صورت نیاز ابزارهای فنی در کوله ها حمل شود. بنابرین لازم است کوهنوردان کوله هایی همراه داشته باشند که بصورت خلاصه ویژگی های زیر را داشته باشد:

1- حداقل حجم 45 لیتر باشد: مقیاس کوله کوهنوردی حجم آن است که با لیتر مشخص میشود و لازم است کوله ای که همراه دارید.

2- سگک های سالم: بسیار ضروری است که سگک های کوله سالم باشند چون از تمامی این سگک ها استفاده می شود و با خراب شدن هر سگک شما کار سخت تری در پیش دارید. اما با خراب بودن سگک کمری، تقریباً کوهنوردی غیر ممکنی شود.

3- زیپ های سالم: زیپ های کناری یا سرکوله درصورتی که باز باشند، ممکن است وسایل شما از آن بیفتد.

4- بندهای سالم: از سلامت تسمه های کوله مطمئن شوید چون در صورتی که بندها و تسمه ها سالم نباشند، کار سختی خواهید داشت.

چینش کوله بسیار مهم است و شما باید لباس ها یا وسایلی را که کمتر احتیاج دارید در ته کوله و نزدیک به کمر خودتان بچینید. بطری آب را داخل کوله در نزدیک ترین حالت به کمر خود قرار دهید تا در زمستان و صعودهای برفی و زیر صفر درجه، یخ نزند. و در نهایت وسایلی که بیشتر مورد نیاز دارید را در روی کوله یا سرکوله خود بچینید.

برخی برندهای کوله کوهنوردی:

1-  گایا: شرکت ایرانی گایا تولید کننده وسایل کوهنوردی است وکوله یکی از محصولات ان است. این کوله ها در دسترس ترین و ارزان ترین کوله های بازار هستند

2-  NEEKO: یک برند چینی

3-  I-One: یک برند چینی

4-  Petzl: یک برند فرانسوی

5-  The north face: یک برند آمریکایی

6-  Deuter: یک برند آلمانی